Na akých autách sa vozia naše ministerstvá?

Autor: Ústav verejnej politiky FSEV UK | 5.1.2016 o 17:00 | (upravené 5.1.2016 o 18:27) Karma článku: 11,06 | Prečítané:  12798x

Aké značky vozidiel, koľko a v akej cene zakúpili všetky naše ministerstvá v roku 2015? A nakúpili naše ministerstvá rovnaké automobily aj za rovnakú cenu? 

Nám sa podarilo zistiť, že aj keď prišlo ku kúpe rovnakých vozidiel, jedno ministerstvo dokázalo do tejto kúpy investovať takmer dvojnásobne viac ako druhé.

Takto sa nakupovalo

Na základe analýzy kúpnych zmlúv čerpaných z centrálneho registra sme zostavili nasledujúci „rebríček“ ministerstiev podľa toho, koľko peňazí investovali do nákupu vozidiel za rok 2015. V prípade, ak v roku 2015 ministerstvo nezakúpilo žiadne vozidlo, brali sme do úvahy posledný zakúpený automobil v predchádzajúcom období.

A tak sme zistili, že:

 • najviac financií do nákupu nových automobilov investovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré kúpilo 10 automobilov Škoda Octavia v hodnote 234 930 eur  – jedno vozidlo tak toto ministerstvo kúpilo v priemere za 23 493 eur
 • naopak, najmenej do kúpy nových áut investovalo Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré zakúpilo iba jedno vozidlo Škoda Superb v hodnote 23 452 eur.
 • najlacnejšie vozidlá za dané obdobie nakúpilo Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré kúpilo jeden automobil v priemere za 18 786 eur.
 • v prípade Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR sa nám nepodarilo nájsť až do roku 2011 žiadnu kúpnu zmluvu na automobil – preto predpokladáme, že od tejto doby ministerstvo žiadne auto nezakúpilo

Čo sa týka značiek, jasným favoritom osobných automobilov bola Škoda (spolu 18 zakúpených modelov Škoda Octavia a Škoda Superb). Iná značka osobného automobilu bola zakúpená iba jedenkrát (Hyundai i30). V prípade úžitkových automobilov ministerstvá nakúpili dodávky iba značky Volkswagen (spolu dve zakúpené vozidlá). Značku zvyšných šesť vozidiel sa nám na základe zmlúv nepodarilo zistiť.

Vypočítali sme,  že priemerná cena jedného osobného vozidla naprieč všetkými ministerstvami bola vo výške 34 222 eur.

O koľko sa táto suma líši od ceny, ktorú ste do svojho automobilu investovali Vy?

Iné ministerstvo, iný štandard

V danom období zakúpilo päť ministerstiev auto Škoda Superb. Toto vozidlo kúpilo najlacnejšie Ministerstvo spravodlivosti SR za sumu 23 452 eur. Naopak, najviac do tohto vozidla investovalo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktoré si to isté vozidlo kúpilo za 41 900 eur.

Príčina takmer dvojnásobku ceny je ukrytá v doplnkovej výbave. Zatiaľ čo najlacnejšie vozidlo bolo zakúpené takmer iba v základnej výbave, najdrahší automobil sa pýšil nasledovnou výbavou:

 • náhon 4x4 (2,0 TDI 140kW) v hodnote 5 250 eur,
 • 6-stupňová plne synchronizovaná prevodovka v hodnote 2 750 eur,
 • navigácia v hodnote 1 390 eur,
 • xenónové svetlomety v hodnote 930 eur,
 • metalická farba v hodnote 547 eur,
 • disky kolies z ľahkých zliatin v hodnote 507 eur,
 • vyhrievané predné aj zadné sedačky v hodnote 418 eur, 
 • stmavené zadné okná v hodnote 369 eur,
 • či najsilnejší motor, aký výrobca ponúka.

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že suma 41 900 eur bola Ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny SR poskytnutá predajcom ŠKODA AUTO Slovensko s.r.o. so zľavou 4,5 percent na základnú výbavu vozidla, a so zľavou 20 percent na vybranú príplatkovú výbavu. Žeby predsa len ušetrili?

Po udelenej zľave tak dané ministerstvo investovalo do svojho pohodlia 18 017 eur v podobe doplnkovej výbavy. Táto suma za nadštandardnú výbavu je „iba“ o 770 eur nižšia ako suma, ktorú investovalo Ministerstvo zdravotníctva SR do kúpy celého automobilu. Do príplatkovej výbavy Škody Superb následne investovalo Ministerstvo hospodárstva SR 15 614 eur, Ministerstvo kultúry SR 13 926 eur a Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR 13 178 eur.

Naopak, Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré zakúpilo Škodu Superb najlacnejšie, investovalo do doplnkovej výbavy 1 220,99 eur. Každé ministerstvo si tak zjavne dopraje iný štandard.

A víťazom sa stáva...

Ministerstvo vnútra SR, ktoré si za rok 2015 kúpilo dva osobné automobily v hodnote 81 000 eur a 78 370 eur. Touto kúpou sa Ministerstvo vnútra dostalo na prvú priečku rebríčka najdrahšie zakúpených áut na našich ministerstvách za rok 2015. Na otázku, aké autá si za túto sumu ministerstvo zakúpilo nám však kúpne zmluve neodpovedajú. Ich predmetom sú iba parametre vozidla. Po kratšom bádaní sme však v prípade vozidla v hodnote 81 000 eur prišli k záveru, že išlo o značku Mercedes alebo Audi. Uvedené parametre však presnejšie zodpovedali značke Mercedes-Benz triedy E v plnej výbave.

A aký bol rozdiel v cene investovanej do najlacnejšieho a najdrahšieho vozidla? Jednoduchý matematický vzorec nám uvádza sumu vo výške 62 214 eur. A tak nám na záver nezostáva nič iné, iba zaželať našim ministerstvám príjemný zážitok z jazdy.

Čo tam po zmluvách

Na záver iba pár slov o tom, ako sú na tom naše ministerstvá so zverejňovaním zmlúv. Na centrálnom registri zmlúv, odkiaľ sme čerpali, sú takmer všetky zmluvy týkajúce sa nákupu tovarov pomenované rovnako ako „Kúpna zmluva“. V názve tak neobsahujú tovar, ktorý je premetom danej zmluvy, čo značne komplikuje orientáciu na tejto stránke.

Kvôli realizácii výskumu sme tak museli ukladať všetky „kúpne zmluvy“ za vyhradené obdobie, nakoľko sa tieto zmluvy nedali otvoriť online. Nájdenie 18 kúpnych zmlúv 13 ministerstiev tak bolo náročným a dlhodobým procesom, ktorý si vyžiadal uloženie a analyzovanie spolu 617 kúpnych zmlúv. Preto by sme odporúčali, aby jednotlivé ministerstvá uvádzali v názve svojej kúpnej zmluvy predmet jej kúpy. Dosiahla by sa tak prehľadnosť daných zmlúv, čím by sa dali jednoduchšie kontrolovať.

Po náročnom prepracovaní sa k daným zmluvám sme ďalej zistili, že viaceré ministerstvá zverejňujú málo prehľadné zmluvy, ktoré napríklad neobsahovali uvedenie značky a modelu zakúpeného vozidla. Tento údaj nebolo možné ani dodatočne vyhľadať. Tento problém sa vyskytol v prípade jednej tretiny kúpnych zmlúv. A teda aj ak nájdete zmluvu, nie vždy zistíte, čo sa vlastne nakúpilo.

 

Zuzana Sivoňová, študentka ÚVP.

Blog je napísaný na základe seminárnej práce k predmetu Etické otázky, transparentnosť a korupcia vo verejnej politike vedený doc. Emíliou Sičákovou-Beblavou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?