Ženy, choďte za primátorku, máte šancu

Autor: Ústav verejnej politiky FSEV UK | 26.7.2014 o 10:01 | Karma článku: 4,15 | Prečítané:  1417x

Lokálne voľby sa blížia

Na sto mužov pripadá presne 105 žien. Napriek tomuto faktu, voľby pravidelne ukazujú, ako sa môže v zastupiteľských funkciách, z majority v populácii stať výrazná minorita. Len každý piaty poslanec v NR SR je žena. V regionálnych zastupiteľstvách sedí 16 percent žien. Kraj neriadi žiadna žena. Funkciu primátora mesta, manažérsky a politicky veľmi silnú a atraktívnu funkciu, zastáva len 11 percent žien.

Muži výrazne dominujú len na prvý pohľad

To, kde je problém slabého zastúpenia žien, však nezistíme len z rýchleho pohľadu na výsledky volieb. Ak sa zameriame len na voľby na primátora mesta v roku 2010 zistíme, že ženy zo 138 primátorských pozícii obsadili len 15, muži až 123. Na prvý pohľad priepastný rozdiel. Avšak číslo 15 sa môže veľmi rýchlo vyrovnať číslu 123. To sa však potrebujeme pozrieť aj na vstupné údaje volieb, v snahe vidieť volebné dáta komplexnejšie.

Muži absolútne dominujú na vstupe volieb. V roku 2010 počet žien prevyšovali o viac ako sedemkrát. Žien kandidovalo vo všetkých mestách na primátora celkovo 88, kým mužov až 626. Ak spojíme čísla o počte kandidátov a kandidátok uchádzajúcich sa o pozíciu primátora s volebnými výsledkami zistíme, že len 15 primátoriek nemusí znamenať nevyhnutne zlý výsledok pre ženy.

Úspešnosť žien, teda pomer počtu úspešných kandidátok a počtu žien zapojených do súťaže, je 17,2 percent. Inými slovami, zo sto kandidujúcich žien voľby vyhralo 17 z nich. Na druhej strane, úspešnosť mužov je na úrovni 19,7 percent, teda každý piaty kandidujúcich muž sa stal primátorom. Ak teda zohľadníme vstupy a výstupy volieb zistíme, že v úspešnosti žien a mužov nie je priepastný rozdiel.

Prísľubom je tiež stúpajúca úspešnosť žien. V roku 2010 porovnaní s rokom 2006 narástla úspešnosť žien o takmer štyri percentuálne body, zatiaľ čo miera úspešnosti mužov zostala na úrovni z roku 2006.

Problém je v ponuke

Zdá sa tak, že príčinou problému malého počtu primátoriek na Slovensku nie je slabý dopyt po ženách - političkách, ale nedostatočná ponuka zo strany žien. V roku 2006 len v 64 mestách a v roku 2010 len v 71 mestách si voličky a voliči mohli vybrať vo voľbách na primátora aj z kandidátky - ženy. V roku 2010 teda len v sotva polovici miest. Samozrejme, veľkosť ponuky ovplyvňujú štrukturálne, socioekonomické a kultúrne prekážky a bariéry. Faktom však ostáva, že dopyt po kandidátkach je porovnateľný s dopytom po kandidátoch.

Úspešnosť žien vo voľbách na primátora mesta naznačuje, že ak by teoreticky kandidovalo rovnako veľa mužov a žien vo voľbách na primátora mesta, rozdelenie mandátov primátora mesta by sa mohlo skôr ako k súčasnému pomeru 1 ku 10, blížiť k rozdeleniu 50 ku 50.

V sobotu 15. novembra sa uskutočnia ďalšie komunálne voľby. Kandidátky a kandidáti majú podľa zákona ešte viac ako dva mesiace na zváženie svojej kandidatúry. Novembrové voľby budú zároveň zaujímavým testom výroku, že chyba nedostatočnej reprezentácie žien na primátorskej pozícii, je chybou na strane ponuky. Do toho momentu však dáta za minulé voľby na primátora mesta hovoria, že by ženy kandidovať mali, pretože dopyt po ich verejnej službe je.

Matúš Sloboda (matus.sloboda@gmail.com), absolvent magisterského stupňa programu Verejná politika a ekonómia na Univerzite Komenského v Bratislave.

Blog je napísaný na základe časti výsledkov z diplomovej práce, pod odborným dohľadom školiteľky doc. Emílie Sičákovej-Beblavej.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?