Samosprávy, buďte konkrétnejšie!

Autor: Ústav verejnej politiky FSEV UK | 27.5.2014 o 18:13 | Karma článku: 1,02 | Prečítané:  429x

...alebo, ako si dvaja študenti verejnej politiky vyskúšali infozákon, napísali seminárku a prišli na nasledovné zistenia.

Miestna samospráva sa po decentralizačných reformách stala významnou súčasťou správy vecí verejných. Starostovia a ich úrady získali viac kompetencií, čo znamenalo, že jej zamestnanci začali rozhodovať o väčšom objeme peňazí. To je zároveň odpoveď na otázku, prečo sa zaoberať tým, ako sa úradníci dostávajú na svoje pozície.

 

Mestské úrady sa dnes  pri zamestnávaní ľudí na vedúce posty riadia zákonom č.552. V praxi to znamená, že na takéto miesta musia urobiť výberové konanie a oboznámiť o nich verejnosť.  Kde sú riadiaci pracovníci, sú nutne aj tí, ktorých riadia. Ako teda mestá prijímajú radových zamestnancov? Zákon č. 552 spôsob prijatia radových zamestnancov neupravuje a v podstate kreativite samospráv medze nekladie. Zaujímalo nás preto, ktoré mestá sú aktívnejšie a majú vytvorené aj vlastné dokumenty upravujúce výber radových zamestnancov.

 

Zistenie č.1) Samosprávy by mali byť konkrétnejšie

 

V Nových Zámkoch môže prijať prednosta radového zamestnanca na základe „posúdenia vhodnosti“, v Považskej Bystrici zase „zamestnávateľ určí postup prijímania“. V Kremnici, Žarnovici a Michalovciach sú trochu konkrétnejší a okrem pracovného poriadku si tieto mestá vytvorili aj vlastnú smernicu, čím spravili krok navyše. Z kremnickej smernice vieme zistiť, že radových zamestnancov najímajú na základe ústnych alebo písomných pohovorov. V Žarnovici zasa interná smernica upravuje, že výberovým konaním príjmu radových zamestnancov, ktorých určí primátor, ako je napríklad projektový manažér. Najlepšie spracovanú smernicu majú z pohľadu zadefinovania pravidiel Michalovce. Presne v nej popisujú, ako má prebiehať výberové konanie všetkých zamestnancov s prevahou duševnej práce, kde bude o ňom informované a kto má byť prítomný v komisii. S výnimkou Michaloviec sa detailnejší postup prijímania konkrétnych zamestnancov nedozviete.

 

Prečo spomíname práve tieto samosprávy? V našej minivzorke miest sme sa totiž u iných nestretli s vôbec žiadnymi zadefinovanými postupmi prijímania radových zamestnancov. Pracovné poriadky Senice, Dunajskej Stredy, Humenného a Spišskej Novej Vsi hovoria len o prijímaní vedúcich pracovníkov. Dolný Kubín nám pre istotu neodpovedal.

 

Zistenie č.2) Keď ste nezamestnaný a uvoľní sa pracovná pozícia vo Vašom meste, tak je možné, že sa o nej ani nedozviete

 

Dnes je už celkom bežné, že si väčšina nezamestnaných hľadá prácu na internete. Ak máte záujem zamestnať sa na mestskom úrade, prvé miesto, kam kliknete myšou, bude stránka mesta, keďže úrady sú povinné o voľných pozíciách informovať. V prípade Humenného, Nových Zámkov a Zvolena by ste ale asi nepochodili. Personálna politika týchto miest internet obchádza oblúkom. Nenájdete tu oznamy o voľných pozíciách a ani zápisnicu prijímacieho procesu. Spomenieme ale aj pozitívne príklady. Na webstránkach Považskej Bystrice, Senice a Michaloviec by ste našli nie len oznam o voľnom pracovnom mieste, ale aj zápisnicu z ukončeného výberového konania.

 

Zistenie č.3) Zverejnená zápisnica znižuje pochybnosti o spôsobe výberu

 

Naša analýza prijímania zamestnancov na vybraných mestských úradoch ukázala, že sú aj mestá, ktoré síce na internete informujú o voľných miestach, ale zápisnicu z ukončeného výberového konania tu nenájdete. Konkrétne sú to mestá Dolný Kubín, Žarnovica, Dunajská Streda a Spišská Nová Ves, kde sa po výsledkoch výberových konaní akoby zem zľahla. Pritom dať občanom spätnú väzbu o tom, ako takéto konanie prebiehalo je dôležité, lebo znižuje podozrenie z rodinkárstva či iného zvýhodňovania. Je to určitá forma kontroly. Bez zápisnice ostáva len dúfať, že bol vybraný najkvalifikovanejší uchádzač a nie švagor úradníčky.

 

Aké je naše odporúčanie samosprávam? Vyhnúť sa nejasným pravidlám, určiť si konkrétne postupy zamestnávania, nebáť sa byť aktívny na webe a zverejňovať aspoň informácie, ktoré zo zákona zverejnené byť majú. Ak je cieľom samosprávy transparentnosť, tieto kroky k nej môžu viesť.

 

Autori: Oskar Dvořák, Veronika Sokolová

študenti prvého ročníka magisterského stupňa programu Verejná politika na Ústave verejnej politiky a ekonómie FSEV  UK

Blog je napísaný na základe výsledkov seminárnej práce na kurze Etické otázky, korupcia a transparentosť vo verejnej politike (doc. Emília Sičáková-Beblavá)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?