reklama

Gastrolístky: zlatá baňa vyhradená len pre vyvolených

Kto by ich nepoznal? Papierik, na ktorom je napísaný rok, do ktorého ho treba minúť, a suma, za ktorú si môže kúpiť stravu alebo potraviny v supermarkete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (88)

Asi každý z nás s nimi už raz platil v reštaurácii, v bistre, v bufete či v potravinách. Je to ľahké, rýchle a pohodlné. Ale už málo kto vie, akým procesom taký gastrolístok musí prejsť a čo to celé „stojí“. 

Stravovať sa musí

Na začiatku tohoto reťazca stojí zákon (§ 152 o stravovaní zamestnancov), ktorý stanovuje povinnosť zamestnávateľom zabezpečiť svojim zamestnancom stravovanie. Či už zriadením vlastnej jedálne alebo zabezpečením stravovania v inej dostupnej jedálni. Keďže nie každý zamestnávateľ má spomínané možnosti, štát umožňuje poskytovať zamestnancom gastrolístky. Aké jednoduché. Vytlačia sa papieriky s rokom a sumou a je po probléme, všetci budú najedení a spokojní, podporia sa podnikatelia, v oblasti gastronómie a ľudia si budú môcť sami vybrať kam sa pôjdu najesť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Emitenti slovenského stravovania

Problémom je že, gastráče si firma nemôže sama len tak vytlačiť a rozdistribuovať, ale potrebuje na to sprostredkovateľa - emitenta. Na Slovensku fungujú štyri firmy emitujúce stravné poukážky. Predpokladá sa, že pomocou tohoto systému sa stravuje približne 750-tisíc zamestnancov a niekoľko tisíc živnostníkov. Pri takomto množstve potenciálnych záujemcov o gastráče sa natíska otázka, ako je možné, že tak jednoduchý systém „podnikania“ nerobí vyšší počet firiem?

Odpoveď je jednoduchá a iba na štyri písmena – AESP. Pod skratkou sa skrýva Asociácia emitentov stravných poukážok. Vstup nového subjektu do tohto exkluzívneho klubu je takmer nemožný, keďže vstup potencionálneho člena je podmienený náročnými podmienkami a jednohlasným hlasovaním členov asociácie. A tak sa podnikanie s gastráčmi delí medzi štyri spoločnosti, ktorým danú exkluzivitu de facto garantuje štát...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Verejný sektor kupuje gastráče drahšie ako súkromný

Vďaka verejne prístupným zmluvám verejného sektora bolo možné porovnať verejných a súkromných obstarávateľov stravných poukážok. Dáta naznačujú, že verejný sektor obstaráva za rôzne ceny (pozrite prvý graf - výšku provízie) a často za vyššie „ceny“ ako súkromné firmy (druhý graf). Pravdepodobne tak „prerába“ tisícky eur.

 (zdroj: ÚVP)

Snahy o zrušenie

Ako takýto systém zmeniť? Jednou z možností je naučiť sa robiť lepšie verejné obstarávanie a druhou možnosťou je úplné zrušenie gastrolístkov. To by znamenalo rechod na priame vyplácanie príspevkov na obed v podobe zvýšenej mzdy alebo otvorenejšieho trhu emitentov stravných poukážok a odstránením možného kartelu v spomínanej Asociácií emitentov stravných poukážok. Snahy o zrušenie gastrolístkov sa v parlamente objavili už niekoľkokrát, zatiaľ však bez úspešného konca.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Peter Ferko, autor je študentom ÚVP

Blog vznikol na základe seminárnej práce na predemete Etické otazky, transparentnosť, korupcia vo verejnej politike vedený doc. Emíliou Sičákovou-Beblavou

Ústav verejnej politiky FSEV  UK

Ústav verejnej politiky FSEV UK

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  51x

Ústav verejnej politiky FSEV UK - tím ľudí, ktorý sa snaží skúmať vecí verejné na Slovensku a učiť o nich ostatných (aj seba). Zoznam autorových rubrík:  Verejne o politike 2020Verejne o politike 2021Verejne o politike 2022Verejne o politike 2023

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu